Przygotowanie produktu, sesja zdjęciowa i obróbka fotografii

Sesja produktowa powinna odbywać się według określonego harmonogramu. Jest procesem, który obejmuje wiele punktów, a pominięcie któregokolwiek z nich może negatywnie wpłynąć na jakość zdjęć. Jeśli jednak będziemy trzymać się kilku najważniejszych zasad, efekty będą zadowalające. 

Ten artykuł omawia podstawy, które mogą nie być oczywiste dla osób robiących tego typu zdjęcia po raz pierwszy. Po pewnym czasie każdy z nas dochodzi do wprawy i na podstawie swoich obserwacji, ustala nowe – własne zasady. Rady zawarte w tekście pomogą uchronić nas od wielu błędów, które potem ciężko jest naprawić bez wykonywania fotografii ponownie.

> >>>>   Zobacz artykuł Jak zorganizować małe studio fotograficzne na potrzeby Allegro – czyli fotografia produktowa od kuchni

Zatroszcz się o szczegóły – przygotuj produkty

Zanim złapiemy za aparat i statywy oświetleniowe, powinniśmy też zadbać o bardziej przyziemne kwestie, o których tak często zapominamy. Wytarcie kurzu, wyprasowanie fotografowanych ubrań czy wybór takiego egzemplarza produktu, który nie ucierpiał podczas transportu i nie ma wyszczerbień muszą być dla nas oczywistą kwestią. Fotografując gładkie przedmioty, zwróć uwagę, czy w odbiciu nie znajdują się statywy i inne elementy wyposażenia.

Jak dobrze ustawić światło

Niezależnie od rodzaju źródła światła, jakie posiadamy, powinniśmy rozproszyć je odpowiednim modyfikatorem. Idealnym kandydatem będzie duży softbox, który daje miękkie, równe i przyjemne dla oka światło. Zapobiega ostrym odbiciom w połyskujących przedmiotach. Ustawmy dwie lampy z przodu fotografowanego przedmiotu pod kątem około 45 stopni. Niech oświetlają go delikatnie od góry. Jeśli na produkcie powstają mocne odbicia, odsuńmy źródło światła. Starajmy się oświetlić kadr z każdej strony tak samo. Trzecią lampę umieśćmy za przedmiotem. Robiąc zdjęcia ze światłem kontrowym uzyskamy świetny efekt odseparowania fotografowanej rzeczy od tła. Moc lamp powinniśmy dostosować do panujących warunków. Nie unikniemy tutaj metody prób i błędów. Po wykonaniu kilku próbnych fotografii na pewno dojdziemy do idealnego ustawienia. 

Wykonanie poprawnych fotografii

Jeśli zadbaliśmy już o wygląd produktów, a lampy tylko czekają na nasz sygnał, możemy przejść do najprzyjemniejszej części. Samo wykonywanie zdjęć to proces tak złożony, że wielu z nas doskonali tę umiejętność przez całe życie. Jednak zrobienie kilku prostych fotografii produktowych nie powinno być zbyt trudne, jeśli będziemy trzymać się najważniejszych zasad.

Właściwy balans bieli 

Możemy ustalić go poprzez zmierzenie temperatury światła padającego na specjalną białą lub szarą planszę (na początku zastąpimy je zwykłą białą kartką). Format RAW pozwala na późniejsze manipulacje w tym zakresie, ale po co dokładać sobie pracy?

Praca z aparatem w trybie manualnym 

Na początku właściwe ustawienie wszystkich parametrów może wydać się dość skomplikowane, ale szybko zrozumiemy, że to tylko trzy zmienne. Przysłonę obiektywu powinniśmy ustawić tak, aby cały przedmiot znalazł się w tzw. głębi ostrości (im większa wartość przysłony, tym obszar ten jest większy). Wartość ISO powinna wynosić 100. Zadbajmy o to, żeby czas otwarcia migawki był jak najkrótszy. Jednocześnie osoby fotografujący z lampami błyskowymi nie powinny schodzić poniżej pewnej wartości (najczęściej 1/250 lub 1/350 sekundy), ponieważ podczas bardzo krótkiego naświetlania nasza matryca nie zarejestruje błysku, a zdjęcie zostanie całkowicie niedoświetlone.

Centralne kadrowanie

Podczas kadrowania powinniśmy raczej odrzucić zasadę trójpodziału. Zostawmy ją dla zdjęć bogatszych w szczegóły, o ciekawej scenerii, które będziemy wykonywać później. Zdjęcia produktowe powinny eksponować produkt w centralnej części fotografii.

 

Podczas wykonywania zdjęć zwracaj uwagę na wskazania histogramu.To wykres widoczny na ekranie. Na jego osi, po lewej stronie znajduje się zobrazowanie zawartych w kadrze ciemnych tonów. Po prawej widzimy wartości jasnych kolorów – bieli. Słupki lub wykres umieszczony na osi wskazują ilość poszczególnych tonów w kadrze. Powinniśmy unikać sytuacji, kiedy wykres będzie stykał się z prawą lub lewą stroną histogramu. Oznacza to, że zdjęcia ma przepalone lub całkowicie niedoświetlone fragmenty.

Obróbka zdjęć, czyli wisienka na torcie

Każda sesja zdjęciowa powinna zakończyć się dokładną obróbką materiału. W ten sposób nadajemy zdjęciom ostatnie szlify. Powinniśmy pamiętać, że dokładne przygotowanie produktu do sesji oraz poświęcenie uwagi ustawieniu światła i odpowiednich parametrów w aparacie potrafią znacznie skrócić i ułatwić tę pracę.

Nie będziemy tutaj omawiać całego procesu retuszu i obróbki, ponieważ poświęcimy temu zagadnieniu osobny artykuł. Każdy powinien sobie jednak zdawać sprawę, że podstawowymi czynnościami, jakie wykonamy przy każdym zdjęciu, będzie korekta jasności, kolorów i balansu bieli, usuwanie niedoskonałości i zabrudzeń oraz kadrowanie obrazu. Często niezbędne będzie również szparowanie, czyli usuwanie tła ze zdjęcia.